logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

دلایل خاموش شدن خودرو در زمان رانندگی

خودرو

خودروها هنگام رانندگی عمدتاً به دلیل مشکلات سیستم سوخت خاموش می شوند. با این حال، ممکن است عوامل دیگری نیز دخیل باشند. در ادامه بخوانید تا بدانید چرا خودروی شما هنگام رانندگی خاموش می شود و چگونه آنها را تعمیر کنید.

نرسیدن سوخت به محفظه احتراق خودرو

سوخت موتور را قادر می سازد تا در سطوح بهینه کار کند. بنابراین هنگامی که مسدود می شود و نمی تواند به مخازن احتراق برسد، ماشین شما می تواند به راحتی خاموش شود. این سناریو ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

احتراق خودرو

پمپ سوخت معیوب

یک پمپ سوخت موثر باید سوخت را از باک به کاربراتور یا انژکتور انتقال دهد. به این ترتیب فشار سوخت را بالاتر از حد مناسب نگه می دارد.

هنگامی که پمپ معیوب است، فشار سوخت کمتر از مقدار لازم برای روشن شدن موتور باقی می ماند و خودروی شما می تواند به طور تصادفی خاموش شود.

پمپ بنزین خودرو

باک سوخت خالی

ماشین شما می تواند به سادگی خاموش شود زیرا باک بنزین آن خالی است. این وضعیت در درجه اول زمانی رخ می دهد که گیج گاز شما معیوب باشد. به این ترتیب، شما نمی توانید مقدار واقعی سوخت در خودرو را بدانید.

دینام معیوب

دینام ها جریان های ثابتی از الکتریسیته را از انرژی مکانیکی خودرو تولید می کنند. در نتیجه، بخش های مختلف الکتریکی مانند ضبط و باند، چراغ های گنبدی و واحد های تهویه مطبوع را اجرا می کند و باتری ماشین را نیز شارژ می کند. بنابراین، اگر دینام معیوب باشد، ماشین شما انرژی الکتریکی کافی دریافت نمی کند و باتری از بین می رود.

هنگامی که دینام شما معیوب باشد، معمولاً یک دایره چشمک می زند. بنابراین، توجه زیادی داشته باشید که متوجه شوید ماشین شما چه زمانی برق متناوب دریافت می کند.

با این حال، هنوز هم می توانید دینام را با استفاده از نکات زیر آزمایش کنید:

بگذارید موتور ماشین چند دقیقه روشن بماند.

تمام چراغ ها از جمله استریو و داشبورد را خاموش کنید.

برای تست باتری از مولتی متر استفاده کنید.

دینام های سالم 13.1 ولت و 14.1 ولت در دور آرام تولید می کنند.

ارسال ناکافی هوا به موتور

موتور شما ممکن است هوای ناکافی دریافت کند به دلایل زیر:

مشکلات خودرو

  • دریچه گاز معیوب

بدنه دریچه گاز قدرت موتور را با تنظیم سوخت رسانی کنترل می کند. در صورت معیوب بودن، هوای ناکافی به موتور گازی وارد می شود که منجر به خاموش شدن تصادفی می شود.

  • گرفتگی فیلترهای هوا

هنگامی که فیلترهای هوا مسدود می شوند، فضای کمی برای ورود هوا به موتور خودرو باقی می ماند که منجر به خاموش شدن آن می شود.

سنسورهای نادرست در سیستم الکترونیکی

مدل‌ های خودرو های مدرن برای عملکرد صحیح به شدت به سیستم ‌های الکتریکی متکی هستند. اما، این سیستم ها ممکن است به دلایل زیر دچار اختلال شوند و منجر به خاموش شدن شوند:

  • سنسور MAF معیوب

سنسورهای MAF هوای وارد شده به سیستم موتور را کنترل می کنند. در زیر برخی از مواردی وجود دارد که نشان می دهد سنسور جریان هوای شما معیوب است:

احتراق ناقص در هر یک از سیلندرها

افزایش ناگهانی دور موتور

احتراق سوخت بسیار بالا.

  • سنسور MAP معیوب

سنسورهای فشار منیفولد فشار اتمسفر را در منیفولد ورودی اندازه گیری می کنند. سیگنال آن به محاسبه MAF و تزریق سوخت کمک می کند. بنابراین، وقتی MAP معیوب باشد، موتور مستعد خرابی است.

سوئیچ احتر اق خراب شد است

معیوب بودن سوئیچ احتر اق و باتری از دلایل رایج خاموش شدن خودرو در حین رانندگی هستند. هنگامی که سوئیچ احتر اق شما خراب می شود، دیگر اجزای الکتریکی مانند رادیو، چراغ های داخلی و داشبورد را روشن یا خاموش نمی کند. علاوه بر این، ممکن است خودروی شما با قفل برقی درب و سیستم کیسه هوا نیز دچار مشکل شود. در نهایت، چراغ های جلو و استریو از کار می افتند.

  • شمع معیوب

شمع یکی از اجزای سیستم جرقه زنی است. وقتی خراب شد، باید آن را تعمیر کنید تا ماشینتان شروع به کار کند.

خرابی واحد کنترل موتور (ECU)

ECU تحت سیگنال های تولید شده توسط سنسورهای مختلف در خودرو کار می کند. به عنوان مثال، سنسورهای مایع خنک‌کننده آن دمای موتور را اندازه‌گیری می‌کنند و برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد، موتور در هنگام خرابی خاموش می‌شود.

نشت سوخت

نشت سوخت به سرعت باک بنزین خود را خالی کنید. بنابراین، هنگامی که ماشین شما در حین رانندگی خاموش شد، علائم نشت سوخت را بررسی کنید. ابتدا، وجود گودال های بنزینی در زیر وسیله نقلیه خود را بررسی کنید.

کرنش بیش از حد یا استارت سخت هنگام روشن کردن موتور نیز نشانه های رایج نشت سوخت است.

مشکلات سیستم شارژ

سیستم شارژ قطعات الکترونیکی ماشین شما مانند انژکتورهای سوخت و کامپیوترها را تامین می کند. بنابراین در صورت داشتن هر گونه ایراد، خودروی شما هنگام رانندگی خاموش می شود. این مشکلات شامل شل شدن کابل ها در شارژ و شکستگی تسمه دینام است.

کویل احتراق خر اب

سیم پیچ احتراق روی بالای شمع قرار می گیرد. برای احتراق سوخت در سیلندرهای موتور، بارهای ولتاژ بالا ایجاد می کند. هنگامی که سیم پیچ احتراق از کار بیفتد، ممکن است خودروی شما دچار اشتباه شود.

کویل خودرو

با این حال، مشکلات کویل احتراق در مدل ها متفاوت است. به حجم موتور هم بستگی دارد. بنابراین هنگامی که متوجه این مشکلات شدید، برای درمان با یک مکانیک تماس بگیرید.

چگونه خودرویی را که به طور تصادفی در حین رانندگی فوت می کند تعمیر کنیم

اکنون که علت رایج خاموش شدن خودروها در حین رانندگی را درک کرده اید. در اینجا چند نکته در مورد چگونگی رفع مشکل وجود دارد.

کدها را بررسی کنید

مدل‌های قدیمی‌ تر خودرو برای تشخیص مشکلات خاموشی نیازی به کار زیادی نداشتند. فقط باید از مولتی متر استفاده کنید. نرم افزار عیب یابی داخلی در مدل های خودروهای مدرن مشکلات موتور را شناسایی کرده و اطلاعات را در کدهای خطا ذخیره می کند.

بنابراین نیازی به اندازه گیری موتور با مولتی متر ندارید. در عوض، کدهای مشکل را برای تشخیص صحیح و سریع بررسی کنید.

برای خواندن کدهای مشکل به یک اسکنر OBD2 نیاز دارید. بنابراین، اسکنر را بخرید یا برای حل مشکل به مکانیک خود مراجعه کنید.

باک بنزین خود را پر کنید

از آنجایی که خالی بودن مخزن سوخت یکی از دلایل رایج خاموش شدن خودروها در حین رانندگی است، پر کردن باک این مشکل را برطرف می کند. گیج بنزین شما ممکن است بگوید سطح سوخت صحیح است حتی اگر اینطور نباشد. بنابراین پر کردن باک باید به شما کمک کند تا بر خاموشی خودرو ناشی از معیوب سنج سوخت غلبه کنید..

باک سوخت خودرو

سرعت سنج را بررسی کنید

برخی از مدل های خودرو دارای سرعت سنج هستند که داده ها را از سنسور موقعیت میل لنگ دریافت می کند. بنابراین، اگر این کنتورها هنگام روشن شدن موتور خودرو کار نکنند یا حرکت نکنند، مشکل در سنسور موقعیت میل لنگ است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا