logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

انواع گیربکس اتوماتیک

گیربکس

انواع مختلفی از گیربکس های اتوماتیک موجود است که هر سازنده نام متفاوتی برای تکرار خود می گذارد، در اینجا راهنمایی در مورد چیستی وجود دارد. گیربکس‌های اتوماتیکی که امروزه در خودروهای مختلف عرضه می‌شوند را می‌توان به پنج گروه بزرگ تقسیم کرد: AMT، CVT، DCT، iMT و مبدل گشتاور. بیایید کار را با یکی از رایج ترین انواع گیربکس های اتوماتیک شروع کنیم، تا جایی که به مقرون به صرفه تر بازار مربوط می شود.

گیربکس دستی اتوماتیک (AMT)

گیربکس دستی خودکار یا AMT رایج ترین نسخه گیربکس اتوماتیک در هند است. AMT از نظر مکانیزم مشابه گیربکس دستی دارای سنسورها و محرک هایی است که کار کلاچ و تعویض دنده را انجام می دهند. AMT همچنین به عنوان یک دستی خودکار شناخته می شود، از هیدرولیک متصل به واحد کنترل الکترونیکی (ECU) خودرو برای تکمیل یک تعویض دنده استفاده می کند. یک الگوی تعویض دنده از پیش برنامه ریزی شده ثبت شده و در ECU ذخیره می شود.

همانطور که دور ماشین به یک سطح RPM خاص می رسد، ECU شارژ را از محرک ها می گیرد و کلاچ و گیربکس را در حالت انتقال به کار می گیرد.از آنجایی که انواع گیربکس اتوماتیک خودروها گرانتر از انواع دستی استاندارد هستند، AMT در عوض به سازندگان اجازه می دهد تا آنها را با قیمت مقرون به صرفه عرضه کنند. ماروتی سوزوکی AMT را در انواع اتوماتیک S-Presso، Celerio یا Ignis عرضه می کند در حالی که رنو از سال 2010 استفاده از AMT را در خودروهای خود پذیرفته است که در Kwid و Triber قابل مشاهده است. بسیاری از شرکت های دیگر مانند تاتا و ماهیندرا نیز از AMT در خودروهای خود استفاده می کنند.

گیربکس amt

گیربکس متغیر پیوسته (CVT)

گیربکس متغیر پیوسته یا CVT یک گیربکس تک سرعته اتوماتیک است که اندازه جمع و جور و ساختار ساده دارد. جعبه CVT شامل دو قرقره مخروطی شکل است که از طریق تسمه محرک V شکل متصل می شوند، جایی که یک قرقره به موتور و دیگری به چرخ متصل می شود. قرقره های مخروطی شکل مطابق با دور موتور مطابق با ورودی های قدرت حرکت می کنند و تسمه محرک مطابق با آن کشش یکسانی را حفظ می کند. دو مخروط حرکت مستقلی دارند، بنابراین دارای نسبت دنده بی نهایت هستند.

CVT، از آنجایی که مکانیزم ساده ای دارد، در مقایسه با اتوماتیک های معمولی، کم مصرف تر و نرم تر است. آنها همچنین بسیار قابل اعتماد هستند، به همین دلیل است که سازندگانی مانند نیسان و تویوتا از CVT در خودروهای خود استفاده می کنند.

گیربکس cvt

گیربکس دو کلاچه (DCT)

گیربکس دو کلاچ یا DCT با دو بسته کلاچ کار می کند. یک کلاچ دنده ‌های فرد را کنترل می‌کند و دیگری دنده‌های زوج را کنترل می‌کند. به عنوان مثال، هنگامی که دنده اول درگیر است، کلاچ فرد در حال استفاده است، و کلاچ زوج دنده دوم را از قبل انتخاب می کند، که امکان تعویض مداوم بدون وقفه در جریان نیرو از موتور به گیربکس را فراهم می کند.

تغییرات سریع، سازندگان را ترغیب کرد که استفاده از  DCTها را برای خودروهای سوپراسپرت و اسپورت شروع کنند، اما از آنجایی که  DCTها می توانند برای تعویض بدون درز و در عین حال به اقتصاد کمک کنند، آنها شروع به ارائه آن در خودروهای انبوه کردند. با این حال، به دلیل مکانیسم پیچیده ای که دارند، DCT ها قابل اعتماد ترین نوع انتقال نیستند و در صورت اشتباه هزینه زیادی دارند.

گیربکس dct

گیربکس دستی هوشمند (iMT)

یک دستی بدون کلاچ است که در آن راننده باید به صورت دستی اهرم دنده را در صورت افزایش یا کاهش دنده در حالی که کلاچ به طور خودکار کار می کند، کار کند. اهرم دنده در iMT اهرم تعویض دنده (TGS) نامیده می شود که به سنسور هدف، محرک و یک واحد کنترل انتقال (الکترونیکی) متصل می شود.

هنگامی که راننده می خواهد دنده را به سمت بالا یا پایین تغییر دهد، TGS سیگنالی را به واحد کنترل انتقال می فرستد، که به نوبه خود محرک هیدرولیک را درگیر می کند تا فشار هیدرولیک ایجاد کند که سپس از طریق یک لوله کلاچ به یک سیلندر slave هدایت می شود. سپس سیلندر صفحه کلاچ و صفحه فشار را با استفاده از فشار هیدرولیک به کار می اندازد که کلاچ را درگیر و جدا می کند.

گیربکس imt

تبدیل خودکار گشتاور

گیربکس اتوماتیک مبدل گشتاور رایج ترین گیربکس اتوماتیک مورد استفاده است، زیرا آنها عملکرد و راندمان سوخت خوبی را ارائه می دهند بدون اینکه هزینه زیادی برای ساخت داشته باشند. یک مبدل گشتاور خودکار شامل یک مبدل گشتاور است که دارای دو فن مخالف هم است، یک مایع انتقال در فضای مبدل گشتاور جریان دارد که به انتقال نیرو از موتور به گیربکس کمک می کند. یک پمپ متصل به مبدل گشتاور، سیال انتقال را به اطراف مبدل گشتاور می فرستد، فن را می چرخاند و گشتاور را به جعبه دنده منتقل می کند.

با توجه به این مکانیزم سیال محور، مبدل گشتاور دارای اهرمی برای گشتاور بیشتر در دورهای پایین تر است.

گیربکس خود گشتاور

کامبیو کورسا

کامبیو کورسا یک گیربکس دستی خودکار است و با مازراتی کوپه و اسپایدر از سال 2001 تا 2007 معرفی شد. در گیربکس کامبیو کورسا، تعویض دنده های بالا و پایین با استفاده از دنده های دنده انجام می شود، در حالی که دکمه های روی کنسول مرکزی دنده عقب را درگیر می کنند. . این در واقع یک گیربکس دستی با کلاچ کنترل شده توسط کامپیوتر است. گیربکس در اینجا به صورت طولی در عقب نصب شده است و به توزیع وزن 53/47 درصدی خودرو کمک می کند. مازراتی MC20 با گیربکس Cambio Corsa عرضه می شود.

سیستم دایرکت درایو (DDS)

کریستین فون کونیگزگ سیستم انتقال مستقیم را اختراع کرد، یک سیستم انتقال دنده ثابت تک سرعته برای Regera. گیربکس توسط تیم مهندسی پیشرفته در داخل توسعه داده شده است. سیستم KDD (Koenigsegg Direct Drive) نیاز به گیربکس را از بین می برد و حالت EV خالص را امکان پذیر می کند. گیربکس DDS دارای نسبت کاهش 2.73:1 است که در آن میل لنگ نصب شده روی ICE برای یک چرخش شفت خروجی 2.73 بار می چرخد.

در خودروهای مجهز به گیربکس DDS، موتور الکتریکی از نیروی محرکه زیر سرعت 48 کیلومتر در ساعت و بالاتر از 48 کیلومتر در ساعت (یا 1000 دور در دقیقه) مراقبت می کند، کوپلینگ هیدرولیک شروع به بسته شدن می کند و به نقطه ای می رسد که به واسطه کلاچ کاملاً قفل می شود و فراهم می کند. رانندگی مستقیم و بدون وقفه به چرخ ها. جزئیات فنی بیشتر در مورد مکانیسم پشت DDS کمیاب است.

همچنین، در دنده معکوس، موتورهای الکتریکی وظیفه به حرکت درآوردن خودرو را انجام می دهند و گیربکس DDS در نوع خود منحصر به فرد است، زیرا تنها در کونیگزگ رگرا دیده می شود که می تواند به حداکثر سرعت 400 کیلومتر در ساعت دست یابد.

گیربکس دنده دایرکت

گیربکس دایرکت شیفت که معمولا با نام DSG شناخته می شود توسط فولکس واگن معرفی شد. این یک گیربکس اتوماتیک دو کلاچه و چند شفت با کنترل الکترونیکی است. این سیستم شامل دو بسته کلاچ موتور محور است که یک شفت قطر بزرگ‌تر و دیگری قطر کوتاه‌ تر دارد. شفت بزرگتر یا بیرونی وظیفه راندن دنده 1، 3، 5 و معکوس را بر عهده دارد در حالی که شفت کلاچ داخلی یا کوچکتر 2، 4 و 6 را به حرکت در می آورد.

گیربکس DSG شبیه به صفحه چند کلاچ مرطوب موتورسیکلت کار می کند. گیربکس DSG تحت مجوز گروه فولکس واگن است و توسط خودروهای تحت این گروه استفاده می شود. سازندگانی مانند آئودی، بوگاتی، لامبورگینی و فولکس واگن از نسخه‌ های گیربکس DSG خود در اکثر خودروهای خود مانند آئودی A4، بوگاتی ویرون و لامبورگینی هوراکان استفاده می‌کنند.

انتقال متغیر هوشمند (IVT)

گیربکس متغیر هوشمند یا IVT از نظر مکانیزم شبیه به یک گیربکس متغیر پیوسته (CVT) است، اما به جای داشتن تعویض دنده ثابت، IVT تعویض دنده مجازی را مطابق با ورودی راننده و شرایط رانندگی انتخاب می کند. گیربکس IVT دارای تغییرات مداوم است که به ارائه راندمان سوخت بهتر در مقایسه با سایر گیربکس های اتوماتیک کمک می کند. مکانیسم تعویض مداوم با تعدیل فشار سیستم قرقره در گیربکس و تنظیم فشار بر اساس ورودی های راننده و شرایط رانندگی در اطراف انجام می شود.

اس ترونیک

آئودی گیربکس دوکلاچه خود را S-Tronic می نامد. گیربکس S-tronic در خودروهای آئودی با گیربکس هفت سرعته یا 9 سرعته دوکلاچه عرضه می شود. گیربکس S-Tronic در مدل های مختلفی در خط تولید این شرکت مانند آئودی TT، A3، A4، A6، A8، Q2، Q3 و حتی R8 Coupe و Spyder موجود است.

استپ ترونیک

گیربکس Steptronic روشی است که BMW برای فراخوانی جعبه خودکار مبدل گشتاور خود دارد. گیربکس Steptronic همان مکانیزم مبدل گشتاور را حمل می کند اما با استفاده از کلاچ دوگانه. مشابه جعبه DCT، یک کلاچ دنده های عدد فرد را کنترل می کند در حالی که دیگری وظیفه دنده های زوج را بر عهده دارد.

همراه با این مکانیزم ترکیبی از دو جعبه، گیربکس استپ ترونیک دارای سه حالت است، یک حالت رانندگی تمام اتوماتیک، یک حالت رانندگی دستی/اسپرت که امکان دور بالا را قبل از تعویض دنده فراهم می کند و یک تعویض کاملا دستی برای کنترل دستی دنده ها با استفاده از شیفترها و اهرم. گیربکس استپ ترونیک BMW با سری 3، سری 5، سری 7 و حتی سری 8 گرن کوپه عرضه می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا