logo
شرکت حامی آلیاژ آسیا (فولاد حامیران)
02163511
02162846000
logo

بهترین عایق های دما و صدا

عایق

عایق های  دما و صدا از عناصر ضروری در ایجاد یک محیط زندگی یا کار راحت و کم مصرف و بهینه هستند. عایق بندی خوب می تواند به گرم نگه داشتن فضاهای داخلی در زمستان و خنک ماندنشان در تابستان کمک کند و در عین حال مصرف انرژی و هزینه ها را نیز کاهش دهد. علاوه بر این، عایق می تواند با جلوگیری از ورود سر و صدای مزاحم از محیط بیرون، به کاهش آلودگی صوتی کمک کند.

مواد مختلفی برای عایق کاری وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در این مقاله برخی از بهترین مواد عایق دما و صدا از جمله استفاده از فولاد در عایق دما و صدا را بررسی خواهیم کرد.

بهترین مواد عایق دما

 

 • فایبرگلاس

فایبرگلاس یکی از محبوب ترین مواد عایق برای عایق حرارتی است. این از الیاف شیشه ای ریز ساخته شده است که به صورت حصیر بافته می شود و سپس بین گل میخ های دیوار یا تیرچه های سقفی نصب می شود. عایق فایبرگلاس دارای خصوصیاتی همچون وزن پایین، نصب آسان و قیمت نسبتا ارزان است. این عایق غیر قابل اشتعال بوده و در برابر رطوبت، کپک مقاوم خوبی از خود نشان می دهد.

 • سلولز

عایق سلولزی از محصولات کاغذی بازیافتی ساخته می شود که با مواد ضد حریق ترکیب شده اند. برای ایجاد یک لایه متراکم از این عایق آن را به داخل حفره های دیوار و اتاق زیر شیروانی پمپ یا اسپری می نمایند. عایق سلولزی یک گزینه سازگار با محیط زیست است که از منابع تجدیدپذیر ساخته شده است و ویژگی های منحصر به فردی همچون غیر سمی بودن و  مقاوم بودن در برابر انواع آفت و کپک آن را به یک عایق مناسب تبدیل کرده است.

 • اسپری فوم

عایق اسپری فوم از مخلوط مایع پلی اورتان و ایزوسیانات ساخته می شود که به داخل حفره های دیوار و اتاق زیر شیروانی پمپاژ می شود که بعد از این عمل مخلوط منبسط و سخت شده و لایه ای متراکم از عایق را ایجاد می کند. عایق اسپری فوم در آب بندی نشتی هوا و ایجاد عایق حرارتی عالی بسیار موثر است و در برابر رطوبت و آفات مقاوم است ولی در برابر حریق از خود مقاومت خوبی نشان نمی دهد.

 • فولاد

در حالی که فولاد به خودی خود عایق خوبی برای گرما نیست، اما می تواند به عنوان یک رسانای حرارتی در کاربردهای خاصی مانند اتصالات مبدل های حرارتی استفاده نمود، جایی که هدف انتقال گرما از یک مکان به مکان دیگر است. در شرایطی که نیاز به عایق حرارتی است، می توان از فولاد در ترکیب با مواد دیگر برای ایجاد یک ماده کامپوزیت با خواص عایق حرارتی بهتر استفاده کرد.

به عنوان مثال، فولاد را می توان با مواد عایق مانند فایبرگلاس یا فوم ترکیب کرد تا یک پانل کامپوزیت ایجاد کرد که هم پشتیبانی ساختاری و هم عایق حرارتی را فراهم می کند. از جمله فولاد های مبدل گرمایی پرکاربرد می توان فولاد mo40 و فولاد ck45 را نام برد.

 

عایق گرما

بهترین مواد عایق صدا

 

 • پشم معدنی

عایق پشم معدنی از سنگ یا سرباره ای ساخته می شود که ذوب شده و به صورت الیاف ریسیده شده است. بین گل میخ های دیوار یا تیرچه های سقفی برای ایجاد یک لایه متراکم عایق نصب می شود. عایق پشم معدنی در کاهش انتقال صدا بسیار موثر است و اغلب در استودیوهای ضبط صدا و سینماهای خانگی استفاده می شود. همچنین غیر قابل احتراق و مقاوم در برابر رطوبت، کپک و آفات است.

 •  چوب
  چوب یکی از قدیمی ترین و متداول ترین مصالح مورد استفاده در ساخت و ساز است که علاوه بر زیبایی از ویژگی آکوستیکی برخوردار است و این بدان معنا است که در برابر صدا یک نوع عایق خوب به حساب می آید . چوب یک عایق طبیعی بوده و هیچ ضرری برای محیط زیست ندارد تنها عیبی که می توان به آن وارد نمود آسیب پذیری آن در آتش سوزی ها است.

عایق صدا

 • پانل های آکوستیک

پانل های آکوستیک از موادی مانند فایبرگلاس یا فوم ساخته می شوند که با روکش پارچه یا وینیل پوشانده شده اند. آنها برای جذب امواج صوتی و کاهش پژواک و طنین در یک اتاق طراحی شده اند. پانل های آکوستیک در کاهش آلودگی صوتی بسیار موثر هستند و اغلب در فضاهای تجاری مانند دفاتر و رستوران ها استفاده می شوند.

 

عایق های صدا

 

 • شیشه
  شیشه یک عایق صدای بسیار عالی برای استفاده ی متداول در ساختمان ها است که از دیرباز کاربرد داشته و تا کنون به شکل های مختلفی مورد مصرف قرار گرفته است. از جمله شکل های متداول استفاده از این عایق می توان به شیشه های دو جداره و شیشه های سکوریت اشاره نمود . تنها ایرادی که شیشه به عنوان عایق دارد شکننده بودن آن است که موضوعی اجتناب ناپذیر است.
 • وینیل فشرده

وینیل فشرده یک ماده متراکم و انعطاف پذیر است که برای جلوگیری از انتقال صدا استفاده می شود. بین ناودانی های دیوار یا تیرچه های سقفی نصب می شود و اغلب به همراه سایر مواد عایق مانند فایبرگلاس یا فوم استفاده می شود. وینیل انبوه در مسدود کردن صداهای با فرکانس پایین مانند صدای ترافیک یا موسیقی باس بسیار موثر است.

نتیجه

مواد مختلفی وجود دارد که می توان از آنها برای عایق دما و صدا استفاده کرد که هر کدام از مزایا و معایب خاص خود برخوردارند و این ما هستیم که بنا به شرایط و انتظاراتمان از آنها استفاده می کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا